Repedezik Fico szövetségesi rendszere: egymásnak esett Szlovákia elnöke és kormányfője

2024. december 17. 16:37

Elemzők a két közjogi méltóság egyre látványosabb csörtéit a szlovák demokrácia minőségi romlásának egyik tüneteként értékelik, és úgy látják, az ország politikai és morális hanyatlásban van.

2024. december 17. 16:37

Megbomlott az egység a szlovák miniszterelnök és az államfő között, pedig a politikai mesterterv, miszerint egy pártcsaládból érkezett politikusok foglalják el a legfőbb közjogi méltóságok posztját, jó stratégiának indult.

Peter Pellegrini a tavaszi elnökválasztáson a szövetséges Smer párt, Robert Fico pártjának támogatásával tudott nyerni, 

az új államfő azonban az utóbbi hónapokban élesen bírálja volt támogatóját, a kormányfőt, 

amiért illiberális fordulatot vett a politikája, autoriter kormányzási módszereket alkalmaz, és idén nem rendezett méltó megemlékezést az 1989-es bársonyos forradalom emlékére.

Elemzők a két közjogi méltóság egyre látványosabb csörtéit a szlovák demokrácia minőségi romlásának egyik tüneteként értékelik, és úgy látják, az ország politikai és morális hanyatlásban van – írja a Politico.

Michal Vašečka, a Pozsonyi Politikai Intézet politológusa a lap kérdésére elmondta: 

Pellegrini mindig szeret a demokratikus, Európa-párti Szlovákia képviselőjeként tetszelegni, 

de ezt csak addig teszi, amíg Fico újra meg nem erősödik, mert utána ő is kisebbre csavarja az EU-barátság lángját.

Mivel Pellegrini csak Fico pártjának támogatásával tudott győzni az elnökválasztás második fordulójában, ezért az államfő a kormányfő politikai lekötelezettje, és Fico valóban lojalitást is vár tőle, ugyanakkor ez egy kényszerszövetség volt, ugyanis a két politikus már régóta nem kedveli egymást, sőt, Pellegrini – aki 2018-ban éppen Ficót váltotta a kormányfői székben – a nézeteltérések miatt hagyta ott 2020-ban a Smert, és alapított új pártot Hang – Szociáldemokrácia (Hlas – sociálna demokracia) néven. 

Michal Vašečka emlékeztetett: 

nemsokára megszavaz a parlament egy új adócsomagot, és az új szabályozást nem fogják szeretni a szavazók, 

még a kormánypárt, a Smer választói sem.

A szlovák alkotmányos rendszerben az államfő korlátozott jogosítványokkal rendelkezik, mégis, ha borsot akar törni a kormány orra alá, akkor késleltetheti a törvények elfogadásának folyamatát. Egy ideig úgy látszott, hogy Pellegrini minden új törvényt alá fog írni, jelenleg azonban a helyzet olyan feszült lett, hogy az elnök a kormányzati működés akadályoztatójává kezd válni. Fico új médiatörvénye, a bírósági rendszer és a rendfenntartó szervek reformját jelentő új jogszabályok bevezetése emiatt bizonyosan késleltetve kerül majd a honatyák elé.

A szlovák ellenzék szerint az államfő helyesen cselekszik, mert a kormányzati hatalom fékjeként is fel kell lépnie esetenként, míg 

a kormánypárti hangok szerint Szlovákia stabilitása a tét, ha az elnök akadékoskodik. 

A Fico vezette hárompárti kormánykoalíciónak ugyanis a 150 tagű pozsonyi törvényhozásban 76 mandátuma van, amely egy hajszálnyi többség csupán.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Nyitókép: Peter Pellegrini és Robert Fico az elnökválasztás második fordulójának lezárultakor 2024. április 6-án  /  fotó: VLADIMIR SIMICEK / AFP

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2024. december 18. 02:38
Pellegrini fog még pellengérre állítva ríni.
Dunhill67
2024. december 17. 19:14
tehát akinek a segítségével került oda,ahova... most azt köpködi...hmmm...okos...ja,tót
konyvtaros-0
2024. december 17. 18:50
Bezzeg a francia,spanyol,nemet,osztrak stb belugyi viszonyok maga az egyetertes..
Csubszi
2024. december 17. 18:45
Kóstolgatják Szlovákiát is! Nem fog sikerülni, bolsevikok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!